• Ladies tops 1
  • Ladies tops 2
  • Ladies tops 3
  • Ladies tops 4

Team Tennis

Our teams play in both summer and winter Surrey League competitions

There are also two mixed teams in the summer.

To play in a team you don't need to be one of the club's very best players as we have 3 ladies teams, 4 mens teams plus a number of mid-week / veterans teams. Members who would like to be considered to play in the teams should contact one of the captains.

Ladies Teams

There are five ladies teams in summer and three in winter. Two of these teams play in midweek

Loading data...
Winter Teams Captain Division
1st Team Ali Barker Womens Doubles 1 - Div 06 West
2nd Team Ruth Fenton Womens Doubles 2 - Div 11 West
3rd Team Pat Newman Womens Doubles 1 - Div 14 West
Midweek Team 1 Mikaela Parker Ladies Midweek Daytime Doubles - Div 01
Midweek Team 2 Caroline Menhennet Ladies Midweek Daytime Doubles - Div 06

Mens Teams

There are four mens teams in summer and winter

Loading data...
Winter Teams Captain Division
First Leal Ignatius Mens Doubles 2 - Div 10 West
Second Clive Warries Mens Doubles 1 - Div 17 West
Third Guy Muir Mens Doubles 2 - Div 20 West
Fourth Gordon Banning Mens Doubles 2 - Div 25 West

Mens team practices take place on Saturday mornings from 9 to 10:30 and on Tuesday evenings (summer only) 6:30pm onwards

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. to contact the Men’s Team Captain

Mixed Teams

There are two summer mixed teams

Loading data...
Summer Teams Captains Division
1st Team John Walker 06 West
2nd Team Caroline Barker 08 West

Surrey LTA League Fixtures/Results - Winter 17/18

 

Div '9' West: Mens 1st Team

Opponents   Play by date
 Kingswood 1  Draw 2-2  Scorecard
 Banstead Down 1  Lost 1-3  
 Westside 6  Away  10/12/2017
 Downswood 1  Away  21/01/2018
 Redhill 1  Home  18/02/2018

Div '18' West: Mens 2nd Team

Opponents   Play by date
 DLRP 1  Lost 1-3  
 Ewell 1  Draw 2-2  
 Leatherhead 2  Home  Sun 17/12/2017
 Pitt Farm 3  Lost 1-3  
 Ember 2  Away  Sun 04/02/2018

Group 2 Div '20' West: Mens 3rd Team

Opponents   Play by date
 Dorking 3  Draw 2-2  
 Gardens 3  Lost 1-3  
Coombe Wood 5  Draw 2-2  
 Richmond 2  Home   21/01/2018
 Kings Club 1  Home4  18/02/2018

Div '5' West: Ladies 1st Team

Opponents    Play by date
 Wimbledon Club  Lost 0-4  Scorecard
 Walton 1  Won 3-1  05/11/2017
 St Georges Hill 3  Lost 0-4  03/12/2017
 Putney 4  Away2  21/01/2018
 Reigate 1  Lost 1-3  11/02/2018

Div' 13' WEST: Ladies 2nd Team

Opponents    Play by date
 Pavilion 1  Draw 2-2  Scorecard
 Banstead 3  Won 4-0  05/11/2017
 New Malden 1  Won 3-1  03/12/2017
 Dorking 2  Won 3-1  21/01/2018
 Ember 2  Draw 2-2  11/02/2018

Group 1 Div '16' WEST: Ladies 3rd Team

Opponents   Play by date
 Leatherhead 2  Draw 2-2  08/10/2017
 Birtley  W/O. 4-0  
 Surbiton 4  Won 3-1   03/12/2017
 David lloyd Epson 1   Home  21/01/2018
 Thames Ditton 2  Away  11/02/2018

 Div '1' Ladies: 1st Midweek Team

Opponents   Play by date
 Westside 1  Lost 0-4  Scorecard
 Elstead 1  Lost 1-3  Mon 30/10/2017
 Woking A  Draw 2-2  Mon 27/11/2017
 Bourne 1  Lost 1-3  Mon 08/01/2018
 Oxshott 1  Home  Mon 05/02/2018

 Div '6' Ladies 2nd Midweek Team

Opponents   Play by date
 Westside 3  Won 3-1   Scorecard
 Oxshott 3  Won 4-0  Mon 30/10/2017
 Magdalen 2  Lost 0-4  Mon 27/11/2017
 Magdalen 3  Won 4-0  Mon 08/01/2018
 Horseley 2  Away  Mon 05/02/2018

Log In or Sign Up